Zatímco většina našeho oddílu nyní prožívá klidnou část sezóny a mladší děti pilně trénují v tělocvičně, několika členům OSN právě skončilo závodní období v lyžařském orientačním běhu. Jedno auto, jedna výprava v čele s Petrem Marečkem, několik krásných sportovních víkendů.

Loby na MAX(ově)

Během víkendu 18.-19.02. si pro nás pořadatelé z OOB TJ Tatran Jablonec nad Nisou připravili v obci Dolní Maxov u Josefova Dolu ve dvou dnech tři naprosto úžasné závody. Kvalitní zázemí, velmi dobré mapy, mapově zajímavé tratě, desítky a desítky záludných kontrol, stovky (nepřeháním) kilometrů opravdu “lobáckých” tratí, několik pečlivě naházených přejezdů přes silnice a hlavně obrovský sportovní zážitek. To vše a skutečnost, že závody byly mezinárodní (Mistrovství Polska, Německý pohárový závod), přilákalo více než 400 závodníků. I přes (opět) nepřízeň počasí pořadatelé udělali to nejlepší, co udělat mohli. Opravdu takhle mají loby vypadat.

Sobota dopoledne – MČR ve sprintu

Byla tam televize! Ze sprintového závodního klání natočila Česká televize půlhodinový sestřih, který bude vysílán na ČT sport ve středu 22. 2. v 16:30 a v repríze v 4:25. Můžete si ho také pustit zde. Závod to byl velmi zajímavý, po startu všechny čekal náročný výjezd po dvou úzkých stopách na vrcholovou louku a přilehlé lesy, kde se motal zbytek závodu. Velmi zajímavý byl i dojezd do cíle – ze sběrky za cílovou čáru 20 metrů převýšení dolů. Za vše mluví mapa H21E.

Zuzka Stoklasová dojela na krásném pátém místě. Ema Marečková bohužel orazila jednu špatnou kontrolu, takže musela být diskvalifikována. Petr Mareček dojel v hlavní mužské kategorii na úžasném  9. místě. Šimon naneštěstí na první kontrole zlomil hůlku, ale i přesto závod dokončil. Dádě Stoklasové patří výborné desáté místo v D17.

Kompletní výsledky zde.

IMG_4290

Start MČR ve sprintu; vlevo Šimon Mareček, vpravo Petr Mareček

Sobota odpoledne – ČP krátká trať

Stejný terén jako dopoledne rozšířený o další území. Opět k tomuto závodu není co dodat. Budu se opakovat, ale takhle mají loby vypadat. Zde je mapa H21E.

V kategorii D14 dojela Zuzka pátá. V D17 Dáda osmá. V H17 Šimon čtvrtý. Ema bohužel kvůli zdravotním komplikacím nestartovala a Petr, přes své obrovské zkušenosti, nenašel správně všechny kontroly.

IMG_4709

Zuzana Stoklasová

Neděle – ČP klasická trať

V neděli začíná být větší zima. Oproti sobotě, kdy byl sníh těžký a lyže se propadaly, mohli v neděli první závodníci jezdit i po loukách, kde nebyly naježděné stopy. Nevýhodu měli ti, kteří vjížděli do lesa až ke konci startovního pole. Stopy již byly rozježděné a v prudkých sjezdech, kterých bylo opravdu hodně, se tvořily ledové plotny. Prostor závodu byl opět rozšířen o další velmi rozsáhlá území, ale kvalita stop už bohužel nebyla úplně nejlepší. Mapa H21E.

Zuzka čtvrtá, Ema třináctá, Dáda devátá, Šimon šestý a Petr devátý.

DSC04379

Petr Mareček před cílem klasické trati

Poslední LOBy – Praděd

Pokud jste se náhodou minulý víkend vyskytovali někde v okolí Pradědu, mohli jste potkat spoustu lyžařů s divnými železnými věcmi na hrudi, velmi často vyhlížejících velice zoufale. Právě zde se totiž konal poslední dvojzávod Českého poháru v lyžařském orientačním běhu, přesunutý na nejvyšší moravskou horu kvůli nedostatku sněhu ze Staré Vsi. Na Pradědu před víkendem pořádně pršelo, potom se však výrazně ochladilo. Tato shoda okolností vytvořila fakt, že i když zde byl takřka metr sněhu, tak se dalo jezdit prakticky úplně všude. Spolu s hustou sítí stop a porostově stejnorodým terénem bez záchytných bodů se jednalo o mapově velmi zajímavé závody.

IMG_2575

Sobota – Mistrovství ČR na klasické trati

Start i cíl byl situován před hotelem Kurzovní. Pár kontrol bylo postaveno v prostoru zdejších závodních tratí, potom se závodníci přesunuli do sítě „skútrovek“ na Velkém Dědu. Na trati nechyběl dlouhý postup do sedla za chatou Švýcárna.

Zuzka dojela první! Ema sedmá. Šimon si odvezl mistrovskou bronzovou medaili. Dáda na krásném čtvrtém místě. Tento víkend nás posílila i Kateřina Marečková, které dojela v hlavní ženské kategorii osmá. Petr dojel desátý.

IMG_2604

Zuzka dojela první!

IMG_2615

Šimon si odvezl mistrovskou bronzovou medaili.

Neděle – Český pohár, ŽA, ŽB – krátká trať

Stejné centrum, stejný les, jen sluníčko už tolik nesvítilo. Ubyl dlouhý postup na Švýcárnu, ale naopak přibyla spousta vyšlapaných „fikaček“, které se, obzvlášť závodníkům ke konci startovního pole, pletly s reálnými stopami v mapě. Kdo ale neudělal obrovskou mapovou chybu, mohl pomýšlet na poslední body do Českého poháru.

Zuzka třetí, Ema a Dáda šesté. Šimon bere opět bronz se ztrátou sedmi vteřin na prvního a dvou na druhého. Katka druhá. Petr devátý.

IMG_2723

Daniela Stoklasová

Před pořadateli ze Sportovního klubu ve Vrbně pod Pradědem v čele s Richardem Klechem musíme sklonit hlubokou poklonu, že za tak krátký čas dokázali připravit více než kvalitní závody. Škoda jen je, že nepřijelo více závodníků.

DSC_0055...

Praděd – dějiště posledních závodů v LOBu

Podtrženo, sečteno na světě jsou výsledky Českého poháru LOB 2017.

Zuzka obsadila velmi těsné celkové čtvrté místo a získává tak licenci B. Ema skončila nakonec na pěkném jedenáctém místě. Dáda skončila nakonec šestá a také získává licenci B. Šimon je v kategorii H17, ve které bude jezdit ještě další dva roky, čtvrtý a může se těšit z licence A. Petr obsadil famózní osmé místo v kategorii pánské elity.